کمرانی: از عملکرد شاگردانم راضی هستم/ بچه‌ها توانستند خود را با بزرگان دنیا محک بزنند

کمرانی: از عملکرد شاگردانم راضی هستم/ بچه‌ها توانستند خود را با بزرگان دنیا محک بزنند

سرمربی تیم‌ملی زنان گفت: با توجه به اهمیت ویژه‌ای که این رویداد داشت سطح رقابت‌ها بسیار بالا بود اما خدا را شکر دختران شایسته و توانمند کشورمان موفق شدند دو سهمیه حضور در مسابقات گرنداِسلم را بدست آورند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون تکواندو، نخستین دوره مسابقات "گرند اِسلم" تکواندو اواخر سال جاری میلادی با حضور برترین های تکواندو جهان در دو گروه مردان و زنان در 4 وزن المپیکی به میزبانی شهر "ووشی" چین برگزار مي‌شود. بر همین اساس برای تکمیل سهمیه حضور در اولین دوره مسابقات گرنداِسلم، رقابت‌های انتخابی برای تعیین 3 سهمیه باقی‌مانده (در هر 4 وزن) برگزار و دختران شایسته کشورمان موفق شدند دو سهمیه حضور در این مسابقات را به نام خود ثبت نمایند.

دختران تکواندو کشورمان با موفقیت‌هایی که در چند سال اخیر و در میدان‌های بزرگ به دست آورده‌اند به این باور رسیده‌اند که با تلاش می‌توانند بهترین عملکرد را از خود برجای بگذارند و با کسب دو سهمیه در مسابقات انتخابی گرنداِسلم برای بار دیگر این موضوع را به حریفان خود ثابت کردند.

تیم ملی‌ تکواندو کشورمان با 7 نماینده در این رقابت‌ها حضور داشت و همچنین با درخواست دو تکواندوکار (زهرا شیدایی و ملیکا میرحسینی) دیگر برای حضور در این رقابت‌ها از سوی سازمان تیم های ملی و کادر فنی موافقت شد تا دختران ایرانی با 9 هوگوپوش به مصاف رقبای خود بروند.

تیم جوان اما با انگیزه کشورمان در این رویداد با وجود برخی بدشانسی‌ها موفق شد حضور دو نماینده خود را در مسابقات گرنداِسلم تثبیت نماید. روز اول ناهید کیانی، سودابه پورصادقی، فاطمه مصطفایی، ملیکا میرحسینی و زهرا پور اسماعیل به عنوان نمایندگان ایران بر روی شیاپ‌چانگ رفتند. سودابه پورصادقی در نخستین مبارزه خود برابر تکواندوکار با سابقه اسپانیایی که از سال 2007 تاکنون حضور در میادین بسیاری را تجربه کرده قرار گرفت و توانست پیروز این میدان شود. در دومین دیدار برابر هوگوپوش کرواسی که از سال 2010 تاکنون 25 مدال را به نام خود به ثبت رسانده که مهمترین آن برنز قهرمانی جهان 2017 است قرار گرفت و نتیجه را واگذار کرد.

ناهید کیانی دیگر نماینده تکواندو ایران دو مبارزه نخست خود را با موفقیت به پایان رساند اما در سومین دیدار برابر حریف کرواسی که سودابه نیز با آن مبارزه کرده بود قرار گرفت و مغلوب این بازیکن شد اما ناهید در دیدار رده‌بندی موفق شد با شکست قهرمان آسیا 2016 جواز حضور در نخستین دوره مسابقات گرنداِسلم را بدست آورد.

فاطمه مصطفایی نماینده سنگین وزن کشورمان در نخستین دیدار مقابل دارنده مدال طلای قهرمانی نوجوانان جهان 2016 و مدال برنز المپیک نوجوانان 2014 نتیجه را واگذار کرد تا شانس حضور را در این رقابت‌ها از دست بدهد. ملیکا میرحسینی و زهرا پوراسماعیل دیگر تکواندوکاران این وزن نیز در اولین مبارزه برابر یکدیگر قرار گرفتند تا به راحتی فرصت یک سهمیه دیگر از دست برود.

پوراسماعیل که توانست با نتیجه 10 بر 9 راهی مرحله بعد شود در ادامه برابر قهرمان نوجوانان جهان 2016 و مدال برنز المپیک نوجوانان 2014 قرار گرفت و 8 بر 4 پیروز شد. او در نیمه نهایی نیز توانست نماینده چین را شکست دهد و راهی فینال شود اما در فینال دچار آسیب دیدگی شد و با وجود شایستگی مبارزات را به تکواندوکار میدان دیده لهستانی که در کارنامه او 33 مدال به چشم می خورد واگذار کرد و به مدال نقره این رقابت‌ها بسنده کرد.

روز دوم نیز با حضور 4 تکواندوکار (پریسا جوادی، مهسا پورمیرزا، مبینا بابالو و زهرا شیدایی) در گروه دختران پیگیری شد که از میان آنها تنها جوادی حضور در رده‌سنی بزرگسالان را تجربه کرده بود. مهسا پورمیرزا در اولین دیدار مغلوب حریفی از میزبان شد. پریسا نیز نخستین مبارزه را با اقتدار و 16 بر 3 به پایان رساند و در دومین پیکار نیز برابر قهرمان آسیا 2016 با نتیجه 17 بر 4 به برتری رسید. او در سومین دیدار برابر نماینده میزبان با وجود اینکه پیکارها با شرایط مساوی پیش می‌رفت در لحظات پایانی با واگذاری نتیجه از دور رقابت‌ها کنار رفت. 

زهرا شیدایی در وزن 67- کیلوگرم در اولین مبارزه مغلوب نماینده میزبان شد، مبینا بابالو نیز پس از اینکه اولین دیدار را برابر نماینده فیلیپین با برتری به پایان رساند در ادامه رو در روی تکواندوکاری از چین که از سال 2005 تاکنون حضور در میادین بزرگ بسیاری را تجربه کرده و 19 مدال رنگارنگ را به نام خود به ثبت رسانده است قرار گرفت. نماینده ایران که در این مبارزه از هیچ تلاشی برای شکست این هوگوپوش دریغ نکرد اما در نهایت نتیجه را واگذار کرد تا حضور در ادامه این رقابت‌ها را از دست بدهد و پرونده دختران با کسب دو سهمیه بسته شود.

در ادامه صحبت های سرمربی تیم ملی زنان کشورمان با روابط عمومی فدراسیون تکواندو را می خوانید:
 


 مهرو کمرانی سرمربی تیم‌ملی زنان تکواندو کشورمان با بیان اینکه از عملکرد شاگردانش در این رقابت‌ها رضایت دارد گفت: با توجه به اهمیت ویژه‌ای که این مسابقات داشت سطح رقابت‌ها بسیار بالا بود و مدال آوران مطرح جهانی در آن حضور داشتند. خدا را شکر بچه‌ها عملکرد خوبی داشتند و از آنها راضی هستم.

وی افزود: سودابه با پیروزی در این میدان کار خود را آغاز کرد اما در مبارزه دوم برابر دارنده برنز قهرمان جهان 2017 مغلوب شد. ناهید کیانی نیز با بدشانسی و ناداوری مبارزه را برابر کرواسی واگذار کرد و نکته جالب اینکه دیگر حضور آن داور را برای قضاوت شاهد نبودیم. ناهید در دیدار رده بندی مقابل تکواندوکار ملی پوش کشور میزبان پیروز شد و این موضوع در حالی اتفاق افتاد که در رقابت‌های قهرمانی آسیا 2016 ناهید مغلوب این هوگوپوش شده بود. 

کمرانی با اشاره به دیگر تکواندوکاران اعزامی به این رقابت‌ها گفت: زهرا شیدایی، مبینا بابالو و مهسا پورمیرزا برای نخستین بار بود که در رده سنی جوانان و بزرگسالان به میدان می رفتند و در اولین دیدارهای خود با حریفان مقتدری روبه رو شدند. میرحسینی نیز که با درخواست خودش در این رقابت‌ها شرکت کرد در اولین دیدار برابر پوراسماعیل قرار گرفت و ای کاش شانس با ما همراه بود تا حداقل بچه‌ها در این میدان بزرگ با پشت سر گذاشتن چند مبارزه توانایی خود را بسنجند.

وی اینطور ادامه داد: زهرا در این رقابت‌ها عملکرد خوبی از خود بر جای گذاشت و توانست حریف چینی که نافیا تکواندوکار با سابقه و قدرتمند ترک را شکست داده بود از پیش رو بردارد اما در فینال با توجه به آسیبی که داشت نتوانست توانایی خود را به نمایش بگذارد. از جوادی توقع بیشتری داشتم و با توجه به اینکه در مبارزه دومش نماینده با تجربه فیلیپین و کاپیتان این تیم را با اقتدار شکست داد می‌توانست در مبارزه با چین نیز خیلی بهتر عمل کند. 

سرمربی جوان و خوش فکر کشورمان که این روزها با حمایت های فدراسیون توانسته برای تیم‌ملی زنان کشورمان روزهای درخشانی را رقم بزند تصریح کرد: دختران در این مدت پیشرفت به سزایی داشتند، توانایی آنها رو به افزایش است و قطعا در طولانی مدت می‌توانیم نتیجه این برنامه ریزی را ببینیم. از تمامی ملی‌پوشان می خواهم تلاش خود را بیشتر کنند چراکه از نظر فنی هیچ چیز کم ندارند و می توانند برای کشورشان افتخار آفرینی کنند.

کمرانی خاطر نشان ساخت: بچه‌ها از نظر فنی پیشرفت خوبی داشتند اما همچنان باید روی آنها کار کرد تا به آمادگی روانی کامل برسند چراکه هنوز جوان و بی تجربه هستند و ما در این رقابت‌ها شاهد بودیم که از هیچ تلاشی دریغ نکردند تا بتوانند مدال کسب کنند. با توجه به شرایطی که در این رقابت‌ها وجود داشت بهترین تصمیم گرفته شد تا بچه‌ها خود را با بزرگان دنیا محک بزنند.

وی افزود: خدا را شکر در این تورنمنت که از سطح بالایی برخوردار بود موفق شدیم دو سهمیه گرنداِسلم را بدست آوریم. این تکواندوکاران سرمایه‌های تکواندو ایران هستند که باید باعث دلگرمیشان شویم و آنها را حفظ کنیم. تمامی بچه‌ها باید از نظر روانی تقویت شوند و این تنها برعهده من نیست و باید با همدلی خانواده تکواندو همراه باشد. 

کمرانی در پایان با اشاره به آغاز تمرینات برای حضور در مسابقات گرنداِسلم گفت: انشاالله پس از استراحتی کوتاه مدت تمرینات آماده سازی را از هفته دیگر شروع می‌کنیم تا انشاا... بچه‌ها بتوانند در این رقابت‌ها بهترین نتیجه را کسب نمایند.

نویسنده مطلب: مهیار نجف پور

مهیار  نجف پور

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...