قهرمان مسابقات تیمی تکواندو در جام جهانی 2017

قهرمان مسابقات تیمی تکواندو در جام جهانی 2017

نخستین دوره لیگ به شیوه جام جهانی در حالی به پایان رسید که شاگردان خلیفه موفق شدند با کسب عنوان قهرمانی جواز حضور در بیست و یکمین دوره مسابقات جام جهانی 2017 را کسب نمایند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون تکواندو، نخستین دوره لیگ به شیوه جام جهانی (تیم 5 نفره) با حضور 150 تکواندوکار و در قالب 12 تیم برگزار گردید.

مرحله مقدماتی این رقابت‌ها با حضور 12 تیم هیات تکواندو البرز، تعاونی انقلاب شهریار و هیات تکواندو شمال شرق در گروه اول، کلینک بهبد کرج و دانشگاه آزاد اسلامی در گروه دوم، تیم های ملوان نداجا، پاس قوامین و منطقه آزاد ارس در گروه سوم، شهرداری ورامین، هیات تکواندو سرپل ذهاب، باشگاه فرمانیه و تیم لوازم ورزشی کوروش در گروه چهارم و طی دو روز انجام شد.

با برگزاری دیدارهای مرحله مقدماتی تیم های دانشگاه آزاد اسلامی و کلینیک بهبد کرج از گروه اول و دوم و شهرداری ورامین و پاس قوامین از گروه سوم و چهارم به مرحله نیمه نهایی راه پیدا کردند که پس از انجام مراسم قرعه کشی و مشخص شدن حریفان تیم ها حریفان خود را در مرحله نیمه نهایی شناختند. 

عصر نیمه آبان‌ماه زمانی بود که از سوی سازمان لیگ برای برگزاری مسابقات فینال اعلام شده بود، روزی که قرار بود نماینده کشورمان در بیست و یکمین دوره مسابقات جام جهانی مشخص شود.

در نخستین دیدار مرحله نیمه نهایی شاگردان پیام خانلرخانی و محمد عزیزی به مصاف یکدیگر رفتند. شهرداری ورامین که در ترکیب خود از حضور ابوالفضل یعقوبی، بهنام اسبقی، سیداحمد خسروفر، امیرحسین ساسان، مهدی خدابخشی و مهدی جلالی بهره می‌برد در مقابل کلینیک بهبد کرج با ترکیب سیدامید حسینی، سینا بهرامی، امیرمحمد بخشی، آرش تفرشی، احمد محمدی و امیرمحمد قهرمانی با نتیجه 59 بر 32 تن به شکست داد و از راهیابی به فینال بازماند.

کامران مردانی‌پور، عرفان حیدری، مهدی قیاسی زاد، امیرحسین امیدی، پوریا عرفانیان و سروش احمدی اعضای تیم پاس قوامین بودند که در دومین دیدار این مرحله به مصاف قهرمان دوره قبل لیگ برتر رفتند که در نهایت نتیجه را 35 بر 26 واگذار کردند تا در دیدار رده بندی رو در روی شهرداری ورامین قرار بگیرند. هادی تیران ولی پور، میرهاشم حسینی، سیدحسین احسانی، عرفان ناظمی، سعید رجبی و مهدی یوسفی نیز نفرات حاضر در تیم دانشگاه آزاد اسلامی بودند.

رقابت‌ رده بندی بین دو تیم شهرداری ورامین و پاس قوامین از حساسیت خاصی برخوردار بود که با نتیجه 65 بر 53 به سود پاسی ها به پایان رسید.

در پایان این رقابت‌های جذاب و سراسر هیجان، تیم دانشگاه آزاد اسلامی توانست جواز حضور در بیست و یکمین دوره مسابقات جام جهانی را بدست آورد، کلینیک بهبد کرج نخستین تجربه حضور در لیگ تکواندو را با کسب عنوان نایب قهرمانی به پایان رساند و شاگردان مرتضی سلطانی نیز به شایستگی توانستند نایب قهرمان دوره گذشته لیگ برتر را شکست داده تا سکوی سومی را به نام پاس قوامین ثبت نمایند.

سطح فنی این مبارزات و رقابت‌های جذابی که میان تکواندوکاران تیم‌ها شاهد بودیم حاکی از این امر بود که تمامی هوگوپوشان برای بهترین نتیجه در این رقابت‌ها حضور پیدا کرده و عزم خود را برای حضور در جام جهانی 2017 جزم کرده بودند.

برگزاری مسابقات لیگ برای نخستین مرتبه با سبکی متفاوت(جام جهانی)، شور و هیجان خاصی را در میان خانواده تکواندو به وجود آورده بود و اعلام حضور تیم قهرمان به عنوان نماینده کشورمان در این رویداد مهم جهانی انگیزه مضاعفی را در بین مدعیان قهرمانی ایجاد کرد. دوستداران تکواندو تا کنون برگزاری مسابقات بصورت انفرادی و با قوانین مشخص را دیده بودند و این درحالی بود که مسابقات با شیوه جدید از قوانین خاص خود پیروی می کرد. مربیان حق اعتراض نداشته و بازبینی فیلم در میان نبود. سوت و پرچم به کمک برگزاری مسابقات آمده بود و برای کسب نتیجه بهتر تصمیم سرمربی در انتخاب مبارز اهمیت ویژه‌ای داشت.

همچنین لازمه کسب موفقیت با قابلیت های فردی ورزشکار ارتباط مستقیم داشت، جسارت ، جنگندگی و تمرکز و استفاده از فرصت های موجود از فاکتورهای تاثیرگذار در این نوع مبارزه بود تا جاییکه خیلی از تکواندوکاران سرشناس نتوانستند خود را با شرایط موجود هماهنگ کرده و برای تیم خود تاثیر گذار باشند.

تدبیر مسئولین فدراسیون شرایطی را فراهم کرد تا بازیکنان سبک و شیوه مسابقات جام جهانی را تجربه کنند و حالا که دانشگاه آزاد موفق شد به این مسابقات راه پیدا کند نباید فراموش کند که نماینده ایران است و همانطور که سیدنعمت خلیفه گفت در جام جهانی 2017 باید با سرمایه‌گذاری بیشتر و تقویت تیم از اقتدار تکواندو ایران دفاع کنند.

نویسنده مطلب: مهیار نجف پور

مهیار  نجف پور

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...