دومین حضور پاراتکواندو در بازی های جهانی آیواز با ترکیب 5 نفره ایران

دومین حضور پاراتکواندو در بازی های جهانی آیواز با ترکیب 5 نفره ایران

هفتمین دوره بازی های جهانی آیواز در حالی از 9 تا 15 آذر به میزبانی پرتغال برگزار می شود که رشته پاراتکواندو دومین حضور خود در این مسابقات را تجربه خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون تکواندو، 14 سال پیش آیواز (فدراسیون بین المللی ورزش های ویلچری و قطع عضو) نخستین دوره از بازی های جهانی خود را برگزار کرد. این مسابقات که هر دو سال یک بار برگزار می شود، از سال 2007 استارت خورد و حالا هفتمین دوره اش در سال 2017 به میزبانی «ویلا رئال دسانتو آنتونیو» پرتغال برگزار می شود. 

خبر خوش برای پاراتکواندو اما این است که این ورزش از این دوره از بازی‌ها به صورت رسمی به لیست مسابقات اضافه شده است. پاراتکواندو در ششمین دوره از بازی های جهانی آیواز با تفاهمنامه ای که میان فدراسیون آیواز و فدراسیون جهانی شکل گرفت، در میانه راه به همراه چند رشته دیگر به مسابقات راه یافت ولی از این پس با حضور در لیست اولیه، رسما برگزار کننده یکی از مسابقات این بازی هاست. 

البته حضور پاراتکواندوی ایران از زمان ورود این ورزش به این مسابقات اتفاق خوبی است. تیم ملی پاراتکواندوی ایران در ششمین دوره این مسابقات که به میزبانی "سوچی" روسیه برگزار شد، با ترکیبی سه نفره و با سرمربیگری حسین مدانلو پا به میدان گذاشت. 

اصغر عزیزی در وزن 75+ کیلوگرم و در کلاس K44، مهدی پوررهنما در وزن 75- کیلوگرم در کلاس K44 و محمود جعفرزاده در وزن 75- کیلوگرم در کلاس K42 نمایندگان ایران بودند که هیچ کدام هم بدون مدال نخستین تجربه شان در این مسابقات را به پایان نرساندند. 

عزیزی و پوررهنما با مدال طلا و جعفرزاده با مدال برنز از شیاپ چانگ "سوچی" خارج شدند تا نامشان با مسابقات جهانی آیواز گره بخورد.

امسال اما حضور در این مسابقات اهمیت ویژه تری پیدا کرده است. تیم های شرکت کننده مدت‌ها برای درخشش در این میدان تلاش کرده اند تا از همین ابتدای راه چهره مدعی به خود بگیرند و از طرفی با امتیاز این مسابقات به ذخایر امتیازی خود برای رسیدن به پارالمپیک 2020 اضافه کنند.

این موضوع برای تیم ملی کشورمان هم مستثنی نیست. از همین رو پیام خانلرخانی به همراه شاگردانش از هفت آبان به اردو رفت تا بعد از مسابقات جهانی، از این رقابت موفق بیرون بیایند و حسن ختام خوبی برای اتمام سال میلادی داشته باشند. 


ترکیبی با 3 باتجربه و 2 باانگیزه

این بار ترکیب تیم ایران پنج نفره خواهد بود. سعید صادقیان‌پور، مهدی پوررهنما، محمود جعفرزاده، احمد نریمانی و اصغر عزیزی در حالی به شیاپ چانگ می روند که پوررهنما و عزیزی به دنبال تکرار مدال طلای خود هستند، جعفرزاده خواهان ارتقای رنگ مدالش است و صادقیان پور و نریمانی هم در تکاپوی کسب بهترین نشان از این رقابت ها خواهند بود تا با دست پر از میدان خارج شوند. 

قطعا یکی از فاکتورهای تیم خانلرخانی آشنایی سه شاگردش با این میدان است. اما از سوی دیگر طلای پوررهنما و دو برنز نریمانی و صادقیان پور که به تازگی از مسابقات جهانی دشت کرده‌اند نیز در روحیه و انگیزه آنها برای پیش رفتن در مسیر مدال آوری بی تاثیر نیست. 

البته کادر فنی از آنالیز رقبای تیم ملی هم غافل نشده است. طبق گفته سرمربی تیم ملی، کشورهای ترکیه، آذربایجان، روسیه، قزاقستان و مغولستان از رقبای خوبی هستند که در این مسابقات حضور دارند. مصاف نمایندگان ایران با این کشورها باید از آن رقابت های دیدنی باشد.

در نهایت اردوی پاراتکواندو که از هفتم آبان‌ماه در آکادمی المپیک آغاز شده بود، پایان یافت و نمایندگان کشورمان فردا (پنجشنبه - 9 آذرکاه)، ایران را به مقصد پرتغال ترک می کنند. مسابقات پاراتکواندو از 12 آذر به مدت سه روز برگزار می شود. همچنین حامد حق شناس دیگر پاراتکواندوکار کشورمان به همراه تیم برای تعیین کلاس بندی اعزام خواهد شد.

امتیاز این رقابت ها G6 است که به نفر اول 60 امتیاز، نفر دوم 36 امتیاز و نفرات سوم 60/24 امتیاز در راستای کسب سهمیه پارالمپیک 2020 توکیو تعلق می‌گیرد.

نویسنده مطلب: مهیار نجف پور

مهیار  نجف پور

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...