گرندپری 2017 به ایستگاه آخر رسید

گرندپری 2017 به ایستگاه آخر رسید

امروز و فردا ساحل عاج میزبان مرحله فینال مسابقات گرندپری سال 2017 است. میدانی مهم که با حضور بزرگان و قهرمانان این ورزش برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون تکواندو، آخرین مرحله مسابقات گرندپری سال 2017 در حالی از امروز آغاز می شود که در پایان این مسابقات مدال آوران اوزان 58-، 68، 80- و 80+ کیلوگرم در گروه مردان و 4 وزن 49-، 57-، 67- و 67+ گيلوگرم زنان معرفی می شوند. 

گرندپری‌ها همیشه از آن دست میدان های مهمی است که کشورها با تمام توان در آن حضور پیدا می کنند. امتیازاتی که در این مسابقات توزیع می شود، راه خوبی برای افزایش امتیازات کسب سهمیه المپیک است و به همین خاطر شاید هیچ تیمی نباشد که این مسابقات را دست کم بگیرد. هرچند جوایز دلاری این رقابت ها را هم نباید نادیده گرفت که خودش انگیزه ای برای پیروزی محسوب می شود. 

مسابقات گرندپری هر سال و در چهار مرحله برگزار می شود و تنها هوگوپوشانی اجازه شرکت در آن را دارند که رنکینگشان شامل قوانین مسابقات باشد. در این مرحله از رقابت ها 16 ورزشکار برتر (هر وزن دو نماینده) پا به میدان مسابقه می گذارند تا بهترین ها از معرفی شوند. 

به بهانه فینال گرندپری نگاهی خواهیم داشت به سه مرحله نخست این مسابقات که مهدی بی باک سرمربی تیم ملی از آن به عنوان سکوی پرتاب المپیک 2020 توکیو یاد کرده بود. 


ایستگاه اول؛ روسیه ـ مسکو

13 مرداد سال 96 استارت دور جدید مسابقات گرندپری به میزبانی مسکو روسیه زده شد. جایی که کادر فنی ایران تجربه استفاده از این میدان در رسیدن به المپیک (رنکینگ سیستم) را داشته و این بار هم برنامه ریزی ویژه ای را در دستور کار داشت. 

طبق تصمیم فدراسیون جهانی در سه مرحله ابتدايي اين مسابقات 31 تكواندوكار برتر رنكينگ المپيك و يك تكواندوكار از كشور ميزبان جواز حضور در اين رقابت‌ها را پیدا کردند. در گام نخست 107 تکواندوکار مرد از 44 کشور راهی گرندپری شدند. نکته جالب اما اینجا بود که از 16 مدال آور المپیک تنها شش نفر به این مسابقات آمدند تا اینطور به نظر بیاید که مربی ها راه مدیریت گرندپری را یاد گرفته اند تا جایگاه بازیکنانشان را هم در میان برترین‌های حفظ کرده و هم مانع آسیب های احتمالی شوند. 

مهدی بی باک هم که نخستین گرندپری را به عنوان سرمربی پیش رو داشت، با جوان ها در دو وزن 58- و 68- کیلوگرم وارد این میدان شد. آرمین هادی پور و ابوالفضل یعقوبی (که مدال نقره و برنز مسابقات 2015 را دارد) و محمد کاظمی که نخستین بار به گرندپری می رفت، نمایندگان ایران بودند. کاظمی توانست نخستین تجربه اش را با کسب مدال برنز و اولین امتیازش از این مسابقات تمام کند که این مدال ارزشمند به جلب اعتماد بیش از پیش کادرفنی منجر شد. 


ایستگاه دوم؛ مراکش ـ رباط

تیم ایران در دومین مرحله از گرندپری ترکیبی چهار نفره داشت. فرزان عاشورزاده و محمد کاظمی در 58- کیلوگرم، میرهاشم حسینی در وزن 68- کیلوگرم و سجاد مردانی در وزن 80+ کیلوگرم روی شیاپ چانگ حاضر شدند. حاصل کار ایران در این مرحله مدال برنزی بود که عاشورزاده به گردن آویخت. 

مردانی که یکی از شانس های مدال این مسابقات بود، با شکست برابر نایب قهرمان جهان در یک قدمی سکو از دور رقابت ها کنار رفت. محمد کاظمی نیز که در مرحله اول مدال آور بود برابر رقیب کره ای خود که صاحب گردن آویز طلای جهان بود با اختلاف دو امتیاز شکست خورد تا حداقل خدشه ای به اعتمادی که جلب کرده بود وارد نشود. میرهاشم حسینی هم با قرار گرفتن مقابل نماینده انگلیس نتیجه را واگذار کرد.

از سوی دیگر فرزان توانست با از پیش رو برداشتن نماینده با سابقه مکزیک و با کسب مدال برنز 14.40 امتیاز دیگر به اندوخته‌هایش در رنکینگ المپیکی اضافه نماید.


ایستگاه سوم؛ انگلیس ـ لندن

در ایستگاه سوم گرندپری تیم ملی ایران در سه وزن و با پنج نماینده در این رقابت‌ها شرکت کرد. آرمین هادی پور و فرزان عاشورزاده در 58- کیلوگرم، ابوالفضل یعقوبی و میرهاشم حسینی در 68- کیلوگرم و سجاد مردانی در 80+ کیلوگرم در این مرحله حضور داشتند. 

در این میدان حسینی، یعقوبی و عاشورزاده با وجود اینکه تمرینات منظم و پرقدرتی را در اردوهای تمرینی پشت سر گذاشتند اما نتوانستند شایستگی‌های خود را به نمایش بگذارند و از کسب مدال باز ماند اما هادی پور توانست نخستین مدالش را از گرندپری بگیرد و روی سکوی نایب قهرمانی ایستاد. او که برای مدال طلا به نبرد نایب قهرمان جهان 2017 رفته بود، در راند طلایی نتیجه را واگذار کرد و به مدال نقره رسید. سجاد مردانی هم با مدال برنزی که گرفت توانایی خود را نشان داد و توانست 14.40 امتیاز کسب نماید.


ایستگاه آخر و خروج از قطار گرندپری 2017 در ساحل عاج

در بررسی سه مرحله اول گرندپری 2017 باید به این نکته اشاره داشت که تکواندوی ایران مدت ها نوسان های بسیاری را به جان خرید و خارج از شیاپ چانگ نبردهایی را برای بهبود اوضاع و حل مشکلات پشت سر گذاشت. این اتفاقات خواه ناخواه تاثیر خودش را در زمین نشان می دهد. اما پیش از این هم بوده که تیم ملی در فینال مسابقات جان تازه ای گرفته و تمام ناکامی ها را جبران کرده است. 

حالا هم گرندپری 2017 به ایستگاه آخر خود رسیده است. مرحله ای که امتیازات آن به دو برابر سه مرحله نخست افزایش یافته و به دنبال آن انگیزه های کسب امتیاز در هوگوپوشان هم چند برابر شده است. همچنین نباید این نکته را فراموش کرد که فینال گرندپری جایی است که قهرمانان آن مجوز گرنداسلم را به نام خود می‌زنند و این حکایت از این دارد که باید انتظار رقابت های سخت و حساس تری را بکشیم.

در مرحله آخر ایران با ترکیب آرمین هادی‌پور و فرزان عاشورزاده در وزن 58- کیلوگرم، ابوالفضل یعقوبی در وزن 68- کیلوگرم و سجاد مردانی در وزن 80+ کیلوگرم به مصاف رقبا خواهند رفت. 

استارت این مسابقات را برای ایران، نمایندگان وزن 58- کیلوگرم خواهند زد. طبق قرعه کشی امروز (شنبه) فرزان عاشورزاده در اولین مبارزه به مصاف «مکس کاتر» انگلیسی می‌رود و در صورت برتری رو در روی برنده دیدار استرالیا و ایران (آرمین هادی‌پور) قرار می‌گیرد. 

هادی‌پور نیز در نخستین گام باید با «صفوان خلیل» تکواندوکار باسابقه استرالیایی که از سال 2002 تاکنون حضور در میادین بسیاری را تجربه کرده و مدال های بسیاری را به دست آورده، مبارزه کند. او در ادامه برابر برنده پیکار انگلیس و ایران (فرزان عاشورزاده) قرار می‌گیرد. به این ترتیب هیچ بعید نیست شاهد یک دیدار تمام ایرانی در این وزن باشیم. 

در این وزن فرزان عاشورزاده سهمیه گرنداسلم را در جیب دارد و این هادی پور است که اگر به مدال طلا برسد، راهی چین می شود تا در نخستین دوره مسابقات گرنداسلم حضور داشته باشد. 

مسابقات فینال گرندپری G8 است و به نفر اول هر وزن 80 امتیاز، نفر دوم 48 امتیاز و نفر سوم 28.8 امتیاز در راستای افزایش امتیازات رنکینگ تعلق مي‌گيرد.

نویسنده مطلب: مهیار نجف پور

مهیار  نجف پور

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...