نیکخو: طرح تحول آزمون رضایت هنرجویان را به همراه داشت

نیکخو: طرح تحول آزمون رضایت هنرجویان را به همراه داشت

خشایار نیکخو گفت: با توجه به اینکه با اجرایی شدن این طرح میزان شفافیت آزمونها بیشتر شده و مردودی ها کاهش پیدا کرده و همچنین حضور دو ممتحن در زمان اخذ آزمون های دان و پوم 3 به بالا ضریب دقت را بالاتر برده است این طرح با رضایت تکواندوکاران همراه است.

 نخستین مرحله طرح تحول آزمون از سال 1395 به صورت آزمایشی در آزمون‌های دان 7 بالا به کار گرفته شد و در نیمه دوم سال 1396 نیز مرحله دوم آن پیگیری شد. خشایار نیکخو با بیان این مطلب گفت: آزمون‌های تکواندو طی 30 سال گذشته روندی یکنواخت را طی می‌کرد اما خدا را شکر پس از هم فکری‌هایی که با کمیته تحقیقات و پژوهش صورت گرفت بررسی های اولیه انجام و پیش نویس طرح تحول آزمون ارائه و پس از ارریابی های تخصصی، در نهایت به صورت آزمایشی به اجرا درآمد. در این مسیر سعی کردیم با رفع نقاط ضعف، این طرح را به صورت جامع در اختیار تمامی هیات‌های استانی قرار دهیم.

وی افزود: مرحله دوم طرح تحول، آزمون دان و پوم 3 به بالا (به صورت لیستی و با حذف اوراق آزمون) را شامل می‌شود که معدل نمرات دو ممتحن محاسبه می شود و در نهایت نتیجه قبولی یا مردودی اعلام می‌گردد. وجود دو ممتحن ضریب دقت را بالا برده و نمره دهی هر دو ممتحن هرگونه ابهام و نگرانی را از بین برده است.

نیکخو در ادامه بیان کرد: در این طرح هر ممتحن عدد صحیحی را از 50 تا 100 در نظر می‌گیرد و در نهایت با توجه به ضریب اثر هر آیتم، نمره نهایی محاسبه و نتیجه مشخص می شود. این امر علاوه بر کاهش زمان، دقت کار را بیشتر و رضایتمندی را به شکل قابل توجهی افزایش داده است. خدا را شکر با عملیاتی شدن این طرح میزان نفرات مردودی کاهش پیدا کرده و حق کمتری ضایع می‌شود. تنها ارفاقی که در آزمون‌ها صورت می‌گیرد در یک آیتم از آزمون‌های قرمز تا دان 2 است که ممتحن می‌تواند نمره 55 تا 70 را منظور نماید و این امر در صورتی امکان پذیر می باشد که تکواندوکار در آیتم های بعدی بتواند این ضعف را جبران نماید.

دبیر کمیته آزمون با بیان اینکه هنرجویان از این طرح رضایت داشتند خاطر نشان ساخت: با توجه به اینکه در این طرح میزان استرس و تعداد مردود شدگان کاهش پیدا کرده و دقت عمل بالاتر رفته است با رضایت تکواندوکاران همراه بوده است.

وی در پایان خاطر نشان ساخت: به عنوان مجری این طرح صد در صد بر کارایی آن معتقد هستم و حمایتم را از ادامه اجرای آن اعلام می کنم. پیش از این اگر تکواندوکار در یک آیتم ناموفق بود امکان حضور در ادامه آزمون وجود نداشت اما الان اگر ضعفی باشد به آزمون دهنده اعلام می‌شود تا در آیتم‌های بعدی با تلاش و سعی بیشتر نمره بالاتر کسب کرده و بتواند نقاط ضعف خود را پوشش دهد و نمره قبولی را کسب کند.

شایان ذکر است؛ بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، در سال های آتی برگزاری بیشتر آزمون‌ها با بهره گیری از سیستم و بدون استفاده از کاغذ در دستور کار قرار دارد که در صورت تحقق بلافاصله پس از اتمام آزمون نتیجه مشخص و امکان صدور حکم در لحظه وجود خواهد داشت.

نویسنده مطلب: مهیار نجف پور

مهیار  نجف پور

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...