پله پله پیشرفت تکواندو بانوان تا رسیدن به قله‌های جهانی

پله پله پیشرفت تکواندو بانوان تا رسیدن به قله‌های جهانی

برای دیدن به ادامه مطلب مراجعه فرمایید .

بیست و سومین دوره مسابقات تکواندو قهرمانی جهان در حالی به پایان رسید که دختران کشورمان توانستند با توجه به سرمایه گذاری که در بخش بانوان صورت گرفته عملکرد قابل توجهی نسبت به ادوار گذشته داشته باشند و نشان دهند می‌توان به روزهای طلایی بانوان خوشبین بود.

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون تکواندو، حضور بانوان ایرانی در مسابقات قهرمانی جهان از سال 2003 آغاز و تاکنون 42 نفر از برترین تکواندوکاران کشورمان مبارزه در این رویداد بزرگ را تجربه‌ کرده‌اند که از میان آنها تنها یک نفر توانست طلسم این به مدالی را شکسته و دو مرتبه سکوی جهانی را به نام ایران رقم زده و نشان دهد دختران ایرانی نیز در میان تکواندوکاران طراز اول دنیا حرف‌های زیادی برای گفتن دارند.

کیمیا علیزاده دختر نام آشنای تکواندو کشورمان که پیش از این توانسته بود پنج مدال تاریخی تکواندو را به نام خود ثبت کند، این دوره نیز با همت و تلاش توانست تعداد این مدال‌ها را به عدد شش برساند. کیمیا پیش از این موفق شده بود دو مدال طلای نوجوانان جهان و المپیک نوجوانان 2014، طلای گرندپری و‌ برنز قهرمانی جهان را در سال 2015 و تاریخی‌ترین مدال خود، برنز المپیک ریو 2016 را در کارنامه خود ثبت کند. در رقابت‌های جهانی 2017 نیز با وجود آسیب‌ها و روزهای سختی که پشت سر گذاشت توانست سکوی نایب قهرمانی جهان را به خود اختصاص دهد.


 موفقیت های چند سال اخیر تکواندو بانوان و کسب مدال نقره قهرمانی جهان علیزاده، دختران ایران زمین را به این باور رسانده که می‌توانند و در هیچ مرحله‌ای نباید دست از تلاش بردارند. هرچند که کیمیا بانوی نابغه تکواندوی کشورمان تنها به مدال طلایی این رقابت‌ها راضی بود اما نباید شک کرد که این مدال هم او را در میان دختران تبدیل به اسطوره‌ای کرده است که سال‌ها نمی‌توان نقش بی بدیل او را در پیشرفت دختران نادیده گرفت.

اما تیم‌ملی تکواندو بانوان کشومان که در این رقابت با ترکیبی 6 نفره و جوان حضور پیدا کرد توانست عملکرد خوبی از خود بر جای بگذارد تا جاییکه دو نماینده ایران تنها در یک قدمی کسب سکو از آن بازماندند و اگر این اتفاق نمی‌افتاد این تیم دو مدال تاریخی دیگر را رقم می‌زد اما قطعا این روز دور از انتظار نیست و در آینده‌ای نه چندان دور شاهد آن خواهیم بود.


 شاید کم تجربگی بچه‌ها باعث نگرفتن نتیجه مطلوب بود اما نمی‌توان جنگندگی ناهید کیانی را که با تمام توان تکواندوکاران مطرح دنیا را از پیش رو برداشت یا طیبه پارسا که در رنک 209 جهان جای داشت و توانست قهرمانان و صاحب نامان تکواندو را شکست داده و در یک قدمی سکو و با یک غفلت این شانس را از خود بگیرد را نادیده گرفت. خدابنده، پوراسماعیل و میرحسینی نیز علی‌رغم شایستگی از گردونه رقابت‌ها خارج شدند.


 نتایج مطلوبی برای بانوان کشورمان رقم خورد و این رویداد نوید روزهای خوب و مدال‌های رنگانگ آینده را به جامعه ورزش و تکواندو ایران می‌دهد چراکه با سرمایه گذاری‌هایی که از رده‌سنی پایه بر بخش بانوان صورت گرفته تاکنون شاهکارهای قهرمانی نونهالان و نوجوانان را در میادین جهانی شاهد بودیم و دیدیم که مربیان بانوی توانمند کشورمان همچون فاطمه صفر‌پور، مهرو کمرانی، اعظم درستی و ندا رستاد توانستند در میان مربیان مطرح جهان و آسیا به عنوان بهترین مربی انتخاب شوند و این افتخاری کمی برای کشور عزیزمان نیست که توانستند با حجاب اسلامی باعث درخشش نام ایران در میان جهانیان شوند.

اما این پایان موفقیت‌های بخش بانوان نیست و می‌توانیم امیدوار باشیم که تکواندوکاران قدرتمند دیگری همچون کیمیای کشورمان وارد این عرصه شده و با حضور در میادین مختلف جهانی بتوانند سربلندی ایران را به ارمغان بیاورند و ما نیز با غرور بتوانیم طنین اندازی سرود ملی کشورمان را در سراسر دنیا شاهد باشیم.

نویسنده مطلب: مهیار نجف پور

مهیار  نجف پور

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.
ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!